Друга світова...У кожної дитини була своя доля в цій війні.
Таня Савічева. Цю дівчинку, яка не дожила і до 15 років, завжди згадують у зв'язку з блокадою Ленінграда. Вона - символ тих страждань, які перенесли всі його жителі. Її щоденник, що складається всього з дев'яти записів, передає весь жах і почуття безнадії, які охоплювали душу дівчинки, коли один за одним йшли всі її близькі.
Таня народилася в дружній багатодітній родині. В травні 1941 рокудівчинка закінчила третій клас. Влітку Савічеви збиралися виїхати з Ленінграда, але не встигли - затрималися, щоб відсвяткувати день народження бабусі. Тані було 11 років. Після оголошення про початок війни, Таня і мама вирішили залишитися в Ленінграді, а вже 8 вересня 1941 року почалася блокада. Якось дівчинка знайшла записник старшої сестри Ніни, яка зникла безвісти під час обстрілу, у сім'ї її всі вважали загиблою. Перший запис Таня зробила 28 грудня 1941 року, коли померла її сестра Женя. Через місяць - другий запис, що померла бабуся. Голод вбивав всіх Савічевих. Всього Тетянка зробила дев’ять записів.
Сторінки щоденника:
28 грудня 1941 року. Женя померла в 12 годин ранку.
Бабуся померла 25 січня 1942-го, в 3 години дня.
Лека помер 17 березня в 5 годин ранку.
Дядько Вася помер 13 квітня в 2 години ночі.
Дядько Леша 10 травня в 4 години дня.
Мама - 15 травня в 7.30 ранку.
Савічеви померли.
Померли всі.
Залишилася одна Таня.
Таню знайшли в її будинку службовці санітарних команд, що обходили ленінградські будинки в пошуках тих, що вижили. Ії евакуювали влітку 1942 року. Померла Таня 1 липня 1944 від хвороб, які були викликани наслідками блокади так і не дізнавшись, що її сестра Ніна і брат Михайло аживі, що вона не одна.
Щоденник Тані став одним з доказів обвинувачення на Нюрнберзькому процесі. Він виставлений в музеї історії Ленінграда, його копія - в павільйоні Піскаревського меморіального кладовища. Рядки, яка написала маленька дитина, стали вічним нагадуванням людству про злодіяння нацистів.
Comments